Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja, u Jastrebarskom je obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja.
Nakon misnog slavlja za Domovinu u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Jastrebarskom, održana je svečanost polaganja vijenca i paljenja svijeća kod spomen obilježja "Nevinoj hrvatskih žrtava svih ratova" u povodu Dana pobjede i Dana hrvatskih branitelja.
Vijenac je položio i zapalio svijeću gradonačelnik Zvonimir Novosel, u pratnji zamjenice Nikoline Ribarić i potpredsjednika Milenka Kordića.
Potom su svijeće zapalili gradski vijećnici, predstavnici jaskanskih braniteljskih udruga, političkih stranaka, policije i građani.
Kratku molitvu kod Spomen obilježja predvodio je vlč. Filip Marić.
U skladu s odredbama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, 5. kolovoza obilježava se Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja. Blagdan je to kada se Hrvatska prisjeća 5. kolovoza 1995. godine kada je u vojno-redarstvenoj akciji "Oluja" oslobođen grad Knin.
Započevši 4. kolovoza, u ranim jutarnjim satima, akcija "Oluja" nastavila se oslobađanjem Svetog Roka i više gradova na širem okupiranom području. Petoga kolovoza, točno u podne, na kninskoj tvrđavi zavijorila se dvadesetmetarska hrvatska zastava; 6. kolovoza oslobođeno je Plaško, Lički Osik, Vrhovine, Obrovac, Korenica, Slunj i Plitvice, a već 7. kolovoza akcija "Oluja" je završena. Nakon 84 sata, uz Knin, oslobođeno je jedanaest tisuća četvornih kilometara okupiranog područja. Hrvatska vojska i policija oslobodile su Gračac, Lovinac, Benkovac, Kijevo, Vrliku, Dubicu, Primišlje kraj Slunja te više prometnica, čime su došle na samu međunarodno priznatu granicu Hrvatske i BiH.
5. kolovoza obilježavan je kao državni blagdan - Dan pobjede i domovinske zahvalnosti - od 1996. do 2008. godine. Izmjenama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj od 15. svibnja 2008. godine novi naziv blagdana je Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.
Izvor: Hrvatski sabor
© 2024. Grad Jastrebarsko